Експерт: депутати змусять приватних детективів піти у тінь

Детективы в тениНародні депутати написали законопроект «Про приватну детективну діяльність» не переговоривши з жодним детективом-практиком. Про це в ефірі радіостанції «ГС» заявив президент Всеукраїнської асоціації приватних детективів Ігор Цмінський.

Парламентарії вирішили узаконити діяльність приватних детективів в Україні. Відповідний законопроект «Про приватну детективну діяльність» прийнятий у першому читанні.

Як розповів в ефірі радіостанції Голос Столиці автор цього законопроекту, депутат Андрій Тетерук, правоохоронні органи не завжди встигають реагувати на ті чи інші події. А приватні детективи прийдуть їм на допомогу.

«Прийняття цієї інституції було прописано в нашій коаліційній угоді. І запровадження інституції приватних детективів є в програмі діяльності нового Кабміну. Тому що це є нагальною потребою. Дуже багато людей розраховують на те, що їхні права та свободи будуть захищені за допомогою правоохоронної системи. Але нажаль, під час реформування правоохоронної системи ми бачимо, що вони не встигають», — сказав він.

Про те, чим зараз живуть українські сищики, в ефірі 106 FM розповів Президент Всеукраїнської асоціації приватних детективів Ігор Цмінський.

Якщо з’явився такий законопроект, значить приватні детективи в Україні зараз працюють нелегально?

— Ні, в даний час детективи абсолютно легально працюють. Я, наприклад, легальний приватний детектив, який згідно із законодавством зареєстрований вже шість років.

А що зміниться, якщо приймуть цей закон?

— В даному випадку, якщо приймуть цей законопроект в тому вигляді, в якому він зараз внесений до ВР, навпаки, приватні детективи підуть у тінь.

Ще в 2013 році Всеукраїнська асоціація приватних детективів з великими труднощами створила проект закону про приватну детективну діяльність з точки зору практиків. Міжнародні експерти, всі члени Всеукраїнської асоціації приватних детективів працювали над даним законопроектом. І ось, в грудні 2015 року автори нинішнього законопроекту, який внесений до ВР, просто запозичили 60% даного законопроекту 2013 року, і внесли його до ВР. Але найцікавіше в тому, що ті 40% які не ввійшли — зводять всі позитивні моменти мало не до нуля. У Всеукраїнській асоціації приватних детективів вважають, що в законопроекті, який знаходиться на розгляді у ВР, є цілий ряд корупційних складових.

Яких, наприклад?

— Абсолютно незрозуміло виписаний дуже важливий момент: хто може бути приватним детективом. Наведу приклад: учора я спілкувався з дуже відомим не тільки в Україні, а й за кордоном приватним детективом, який на сьогоднішній день працює в Україні. Він мені каже: Ігор, я не підходжу під ті вимоги, які виписані в законі.

Він працював в аналітичній службі служби зовнішньої розвідки Міноборони України. Звільнився. І за новим законом він не може працювати приватним детективом, так як не має юридичну освіту. Тобто підполковник служби зовнішньої розвідки не може бути приватним детективом, згідно цього закону, а випускник юридичного вузу — будь ласка.

А хто зараз може бути приватним детективом?

— Зараз, за великим рахунком, може бути та людина, яка, згідно із законодавством, зареєструє комерційну приватну детективну діяльність, яка відповідає коду 80.30 проведення розслідувань.

Ви говорите, що цей законопроект відкриває корупційні ризики. Хто в цьому зацікавлений?

— Думаю, що тут немає якогось інтересу. Швидше за все, ситуація наступна — ось якби ми з вами захотіли підготувати законопроект про дослідженні космосу, наприклад, ми б з вами в першу чергу звернулися до фахівців. Хто побував у космосі, хто готує космічні апарати. Я авторитетно заявляю, що ні один приватний детектив-практик, жодне детективне агентство, яке легально працює на території України, не залучалося для створення даного законопроекту, який знаходиться у ВР.

Які пункти повинні бути обов’язково внесені до цього законопроекту?

— Регулятором приватної детективної діяльності повинен бути Мін’юст. Чітко і конкретно повинно бути прописано: хто може бути приватним детективом, виключити різного роду шахраїв. Абсолютно конкретно повинні бути прописані гарантії приватної детективної діяльності, з даного законопроекту вони прибрані взагалі. Повинен бути чіткий перелік документів для отримання свідоцтва на право займатися приватною детективною діяльністю — цього теж не існує. І самий крайній варіант, за який стоять приватні детективи — повинен бути громадський контроль. Громада приватних детективів повинна брати участь у формуванні приватної детективної діяльності в Україні.

Також багато недоліків в цьому законопроекті знайшов юрист, експерт Центру політико-правових реформ Олександр Баньчук. Про них він розповів в ефірі радіостанції «ГС».

Які саме недоліки ви помітили в цьому законопроекті?

— В одному місці йдеться про те, що це самоврядна професія, як адвокати, тобто вони самі повинні вирішувати, наприклад, видання свідоцтва, анулювання свідоцтва детективів і т.д. А в іншому місці йдеться про те, що вже поліція буде видавати і анулювати їм свідоцтва про право займатися детективною діяльністю. І це в принципі неправильно, надавати поліції ці повноваження, тому що в дуже багатьох випадках поліція буде конкурувати з детективами. І коли один орган конкурує з іншим, звичайно, він буде робити все, щоб у дуже активних детективів анулювати ліцензію. З іншого боку, передбачено, що приватні детективи будуть надавати послуги як приватним особам, так і органам державної влади. То що виходить? Що держава буде наймати приватних детективів там, де вона не зможе повністю все законно зробити?

Чи потрібен взагалі цей законопроект?

— Я думаю, що потрібна ще перед другим читанням серйозна дискусія в суспільстві: чи потрібен такий закон у нинішній ситуації, коли йде реформа органів правопорядку. Поки таких дискусій немає. Можливо самі люди, які займаються цією діяльністю, може вони і проводять щось на своїх майданчиках, але це без залучення зовнішніх експертів.

Раніше експерт з питань правоохоронних органів Михайло Притула заявив в ефірі радіостанції Голос Столиці, що реформу МВС можна провести за один день і без мільярдних вкладень. На його думку, для ефективної реформи МВС навіть не потрібно змінювати закони.

У свою чергу, в інтерв’ю радіостанції Голос Столиці адвокат Віктор Чевгуз заявив, що тисячі оперативників, які не пройдуть атестацію в МВС, підуть в кримінал.

Джерело