У столиці активно працює ринок детективних послуг

ДетективНа сьогодні у Києві зареєстровано близько 20 детективних агенцій. Працюють там переважно професіонали: колишні офіцери спецслужб. Стиль і методи роботи, які вітчизняні детективи використовують в роботі, мало чим відрізняються від їхніх закордонних колег.

Столичні приватні сищики пропонують широкий спектр послуг: від пошуку боржника або шахрая до перевірки даних на сайті знайомств чи контрспостереження за благовірною чи благовірним. Щоправда обійдеться це замовнику в копієчку. Про те як працюють у місті приватні пошукові структури «Вечірці» розповів керівник детективної агенції «Кассандра» Олександр Ніколаєнко.

У штаті переважно колишні силовики

— Пане Олександре, чи відчутна нині конкуренція на ринку детективних агенцій в столиці?

— Так, звичайно конкуренція суттєво зросла. Процес реформування правоохоронних органів багатьом своїм співробітникам присвоїв статус «колишніх», а оскільки комерційним структурам для власних служб охорони/безпеки стільки персоналу не потрібно, тож чимало звільнених силовиків змушені освоювати ринок детективних послуг.

— Зазвичай скільки фахівців працює в агенції, хто вони за фахом, крім колишніх правоохоронців?

— Близько 15-20 чоловік – це середній штат детективної агенції. За фахом серед них є колишні співробітники, зокрема силових структур, які працювали в слідчих підрозділах з досвідом проведення розслідувань, оперативники з досвідом проведення оперативно-розшукових заходів, співробітники розвідувальних та контррозвідувальних органів з досвідом збору (отримання) інформації без саморозкриття – тобто без використання службового посвідчення, експерти для проведення різного роду експертиз та досліджень.

— Чи пересікаються іноді ваші розслідування з тими, що ведуть правоохоронці – поліція, прокуратура, СБУ? І як дієте в таких випадках?

— До нас досить часто звертаються клієнти, справи яких «буксують» в правоохоронних органах. Не будемо акцентувати увагу на причинах такого «буксування» — останнім часом головна з них «кривобоке» реформування правоохоронних органів. В таких випадках мі радимо клієнтам скористатися послугами адвоката, через якого налагоджуємо співпрацю з силовиками для прискорення розслідування та збору необхідної для суду доказової бази.

— Чи звертаєтеся за допомогою, у разі потреби, до колег із силових структур?

— Як правило, ми не беремося за справи, які не можемо вирішити власними силами. Але якщо клієнт спочатку звернувся до правоохоронців, а потім прийшов до нас, то ми через адвоката налагоджуємо тісне співробітництво з «колегами» в рамках проведення відповідного розслідування, пошуку свідків, збору доказів і т.д.

— Скільки коштують ваші послуги?

— Єдиного цінника не існує оскільки кожна справа унікальна і потребує індивідуальний підхід. Для прикладу, пошук боржника/шахрая стартує від $600, розслідування — від $500, пошук людини – від $150, перевірка даних на сайті знайомств (розслідування шлюбних афер) – від $500, перевірка контрагента  — $500, контрспостереження – $30-$40 за годину.

Іноді нашим «клієнтам» потрібна допомога не детектива, а медичного фахівця

— Які незвичні, резонансні справи доводилося розслідувати вашим співробітникам?

— Незвичними справами ми не займаємось: кілька разів на місяць до нас телефонують люди і розповідають здебільшого, що за ними хтось слідкує із сусідів, використовуючи космічні технології, або впливають на них шляхом радіовипромінювання або ще чогось неземного походження. Для здорово мислячих людей стає зрозумілим, що ініціатори таких звернень – хворі люди, і їм потрібна допомога не приватного детектива, а медичного фахівця.

Резонансних справ досі у нас не було, проте після створення в Україні Національного антикорупційного бюро у однієї із справ, яку ми розслідували, є всі шанси стати резонансною. Оскільки ключовою фігурою, яка припинила провадження в кримінальні справі проти викритого нами міжнародного організованого злочинного угрупування, стала висока посадова особа з прокуратури, яка, напевно, після отримання хабара зажадала від слідчого припинити кримінальне провадження та витребувала у нього розслідувану справу й тримає її у себе, не відповідаючи на жодні запити як з боку адвоката потерпілого (потерпілий – іноземний громадянин), так і з боку керівництва МВС України.

— Бували випадки, коли ви відмовляли клієнтам? Загалом від яких замовлень доводилося відмовлятися? Чи існують якісь моральні норми через які не можна переступити?

— Так, відмовляли і не один раз. Коли ми бачимо, що клієнт щось приховує, не до кінця розповідає і намагається нас використати «в темну», таким ми відмовляємо. Що стосуються моральних норм – то ми завжди приймаємо сторону справедливості. І при виконанні поставлених завдань кожен наш детектив завжди оцінює, на скільки відповідає моральним нормам те, що від нього вимагає клієнт. І якщо це виходить за відповідні межі, то на цьому співробітництво детектива і замовника припиняється.

— Чи є у вас постійні клієнти?

— Звичайно є. За багато років роботи на ринку у нас переважна кількість замовлень надходить від наших постійних клієнтів. До речі, причинами цього є і високий рівень конкуренції на сьогодні. Іноді стає дуже неприємно, коли приходять нові клієнти і починають м’яко кажучи морочити голову, і уже в результаті подальшого спілкування ми розуміємо, що вони уже «обпеклися», заплативши гроші або псевдо-детективам – шахраям, або аматорам, які замовлення не виконали, а гроші взяли.

— Часто доводиться здійснювати замовлення за межами України?

— Не так часто, як хотілося б, але доводиться.. Якщо клієнт погоджується на значний бюджет по виконанню замовлення, то ми відряджаємо своїх співробітників за кордон. Якщо ж бюджет недостатній для поїздки, то задіюємо свої партнерські закордонні контакти – колег із інших країн.

На практиці використовуємо лише дозволені технічні засоби: відеокамери, фотоапарати

— Чи відрізняється діяльність вітчизняних і закордонних детективних агенцій?

— Принципи роботи у всіх агенцій однакові, а от способи та методи, що використовуються – дещо різняться. Все залежить від національного законодавства – чи прийнятий в даній країні закон про приватну детективну діяльність чи ні, і відповідно якими повноваженнями в даній країна наділені приватні детективи.

 Де замовляєте спецтехніку, оснащення для роботи і скільки це коштує?

— В Україна немає закону, який би дозволяв використовувати приватним детективам спецтехніку. Відповідно, ми використовують лише дозволені технічні засоби: відеокамери, фотоапарати (як правило з великим зумом). Для знімання з близької відстані — мобільні телефони/смартфони. Жодної спецтехніки не використовуємо – нема такої потреби. Самі посудіть: існують різного роду приховані камери закамуфльовані під брелоки – пульти дистанційного керування авто сигналізацією. Такими можна знімати відео якості VGA (це приблизно 720х480 пікселів). А використовуючи сучасний смартфон, можна відзняти відео якості Full HD (1920х1080). Все, що потрібно детективу – правильно тримати смартфон, щоб не привертати до себе увагу.

 Чи правда, що деякі агенції реєструються як ЗМІ через недосконале законодавство у діяльності детективних агентств?

— Так, звичайно. Це спрощує процес проведення розслідування і дає хоч якісь гарантії безпеки та захисту прав приватних детективів, які, в даному випадку, виступають у якості журналістів.

Серед замовлень лідирує пошук людей

— Що найчастіше «замовляють» вам  клієнти?

— Рейтинг популярності замовлень безперечно очолює пошук людей. При цьому він може бути різний: клієнти можуть шукати як несподівано зниклих родичів, так і родичів, з якими давно втрачено зв’язок. Останнім часом суттєво зросла кількість звернень з проханням знайти боржника. Досить часто замовляють виявлення шахраїв.

Досить часто батьки просять проконтролювати чим займаються їх діти підліткового віку після школи. Також останнім часом суттєво зросла кількість звернень з приводу пограбування помешкань. У зв’язку із бойовими діями на сході і наявністю в Україні неконтрольованих територій з’явився новий-старий вид злочинної діяльності – викрадення людей (з утриманням на зазначених вище територіях) та вимагання викупу за звільнення. Тому деякі бізнесмени, відчуваючи подібного роду загрозу, замовляють послугу контрспостереження. Таким чином вони намагаються з нашою допомогою визначити, чи ведеться за ними спостереження з боку криміналітету з подальшим викраденням.

— Якщо у ваших співробітників виникли проблеми чи якісь труднощі в роботі, ви повертаєте кошти клієнту, в повному обсязі? Чи доводилося виплачувати «неустойку»?

— Перед тим, як взятися до виконання роботи, в обов’язковому порядку проводиться попередній аналіз (безкоштовно). Тобто клієнт надає нам вихідні дані та вимоги щодо бажаного результату розслідування. Ми аналізуємо та озвучуємо перспективи виконання замовлення: тобто, можливо це зробити чи ні, або можливо з певною долею вірогідності. Також обумовлюємо, що у разі успіху клієнт сплачує повну вартість замовлення, у разі невдачі – ми повертаємо передоплату  або в повному обсязі, або певну частину коштів (за виключенням уже понесених витрат).

Більш того, у випадках, коли ймовірність успіху нижча за 30% ми, як правило, відмовляємось від таких замовлень, оскільки клієнти бувають різними, і серед них трапляються неадекватні люди, які потім можуть «насолити» нам негативними відгуками, а репутація для нас дуже важлива.

— Чи важко отримати ліцензію на діяльність детективного агентства в нашій державі, в Києві зокрема?

— Немає Закону про приватну детективну діяльність, відповідно немає ліцензування в Україні. Проте в класифікаторі кодів підприємницької діяльності під пунктом 80.30 є такий вид діяльності, як «Проведення розслідувань», який і «легалізує» діяльність приватних сищиків. Тут вже детективи самі вирішують, як їм зручніше працювати на теренах країни – як приватний підприємець з кодом 80.30, або як журналіст, який проводить  розслідування, а відповідно і захищений у ході своєї діяльності законодавством України.

До речі, більшість порядних та професійних приватних детективів об’єдналися у ВГО «Асоціацію приватних детективів». Загальними зусиллями членів організації розроблено законопроект «Про приватну детективну діяльність» в Україні. Проте поки що наші депутати не зацікавлені у розгляді і голосуванні за законопроект яких розроблений самими детективами. При цьому хотів би відмітити, більше року назад у Верховній Раді з’явився інший законопроект про приватну детективну діяльність, який є не чим іншим, як простим перекладом аналогічного російського закону, від якого вже багато років стогнуть наші північні колеги. В РФ цей закон створює більше перешкод у діяльності приватного детектива ніж здійснює регулятивно-правову функцію надання ними послуг в державі та взаємодії з правоохоронцями.

Конфіденційність – один із головних принципів роботи детективів

 Які цікаві випадки траплялися в роботі, найбільше запам`яталися, чи бували курйози?

— Розголошувати нюанси розслідуваних нами справ було б некоректно по відношенню до наших клієнтів, оскільки ми гарантуємо повну конфіденційність. Найбільше запам’ятовуються справи, які мають нестандартні розв’язки. Для прикладу до нас звернувся закордонний клієнт з проханням  перевірки його, так би мовити, «нареченої», з якою він познайомився через Інтернет на одному із сайтів знайомств і мав плани одружитися. Відповідно, він досить чуйно поставився до прохання дівчини фінансової допомоги на лікування онкозахворювать її рідних. У ході проведення розслідування виявилося, що людини з такими даними (ПІБ та дата народження), які повідомила «наречена» нашому замовнику, взагалі не існує. З’ясувалося, що перекази відправлялися іншим людям. А вона сама не могла прийняти переказ на своє ім’я тому, що у неї закінчився термін дії її внутрішнього паспорта громадянина України, тому тимчасово (протягом 1 року надсилалися грошові перекази) нема документа, що посвідчує особу. Стало зрозумілим, що ми маємо справу з шахрайкою «фантомом» — офіційно неіснуючою людиною. Замовник довго не міг зрозуміти та усвідомити того факту, що він став черговою жертвою шлюбної шахрайки.

— Були серед ваших клієнтів відомі люди: політики, актори, зірки шоу бізнесу і спорту?

— Звичайно, проблеми виникають у всіх людей і комусь потрібно їх вирішувати. Відомі та багаті люди віддають перевагу нам (навіть коли їх власна служба безпеки може таку роботу виконати можливо не гірше нас) тому, що як мінімум не хочуть, щоб потаємні аспекти їх життя не стали відомі людям з їх близького оточення. А оскільки конфіденційність – це один із головних принципів нашої роботи, то всі таємниці наших зіркових клієнтів залишаються абсолютно закритими.

Источник